OSAO

FI EN
Tulosta
Etusivu / Nyt / Uutiset / Arkisto / Seitsemän lajin Taitaja-semifinaalit OSAOssa

Seitsemän lajin Taitaja-semifinaalit OSAOssa

OSAOn Yrittäjyys-joukkue voitti kultaa viime vuoden Taitaja-kisoissa Turussa.

OSAOn Yrittäjyys-joukkue voitti kultaa viime vuoden Taitaja-kisoissa Turussa.

Taitaja – ammattitaidon SM-semifinaalit ovat käynnistyneet ympäri Suomen. Seitsemät Taitaja - ammattitaidon SM-semifinaalit pidetään Oulun seudun ammattiopistossa tammi-helmikuussa. Taitaja-semifinaaleihin on tänä syksynä ilmoittautunut yhteensä noin 1740 opiskelijaa. Semifinaalikilpailuista eri lajeista yhteensä 400 parasta pääsee Taitaja2016-kilpailun finaaleihin, jotka pidetään Seinäjoella 10. – 12.5.2016.

SM-semifinaalit Oulun seudulla
ke 27.1.
Catering-kokki, Niittyrannantie 5, Kempele. Lisätietoja koulutusjohtaja Marja Rantala, p. 050 5375 055, marja.rantala@osao.fi
Matkailu, Isokatu 1, Oulu. Lisätietoja lehtori Matti Simi, p. 050 4309 247 matti.simi@osao.fi
Levy ja hitsaus, Kotkantie 2 A, Oulu. Lisätietoja lehtori Esa Lahtela, p. 050 5708 759, esa.lahtela@osao.fi

to 28.1.
Asiakaspalvelu ja myynti, Limingantullin Prisma. Lisätietoja opettaja Noora Schroderus, p. 050 5636 856, noora.schroderus@osao.fi

ti 2.2.
Taloushallinto, Kotkantie 2 C, Oulu. Lisätietoja lehtori Elisa Teppo, p. 050 5628 201, elisa.teppo@osao.fi

ke 3.2.
Metsäkoneen käyttö, Kirkkotie 1, Muhos. Lisätietoja lehtori Pertti Nissi, p. 040 3532 624, pertti.nissi@osao.fi.
Koneenasennus ja kunnossapito, Kotkantie 2 A, Oulu. Lisätietoja lehtori Jyrki Mänttäri, p. 050 3174 705, jyrki.manttari@osao.fi

Taitaja SM-kilpailut
Taitaja-kilpailu on oppimisen paikka nuorille ja arvokas työelämän sekä ammatillisen koulutuksen yhteistyömuoto. Kilpailutoiminta antaa mahdollisuuden päivittää opetuksen työelämävastaavuutta ja kehittää opetuksen laatua. Oppilaitoksessa järjestettävät semifinaalit antavat työelämälle tietoa nuorten ammatillisen osaamisen tasosta.

Taitaja on Suomen merkittävin ammatillisen koulutuksen vuosittainen tapahtuma: näyteikkuna ammatillisen koulutukseen. Taitaja2016-tapahtumassa Seinäjoella 10.–12.5.2016 kilpaillaan 44 lajissa, Taitaja9-kisassa, 4 TaitajaPLUS-lajissa ja nostetaan kiinnostavat lajit elintarvikkeiden valmistus ja turvallisuusala näytöslajeina esille.

Kilpailujen jokainen kilpailulaji on rakennettu haasteelliseksi, koneiltaan ja laitteiltaan oikeaa työympäristöä vastaavaksi. Kilpailuun voivat osallistua kaikki kilpailuvuonna 20 vuotta täyttävät tai nuoremmat ammatillisessa peruskoulutuksessa opiskelevat. Ammattitaitokilpailutoimintaa koordinoi Suomessa Skills Finland ry.

www.taitaja2016.fi
www.skillsfinland.fi

26.01.2016

Kommentointi