OSAO

FI EN
Tulosta
Etusivu / Nyt / OSAOsta valmistuneet

OSAOsta vuonna 2019 valmistuneet

Alla olevasta listasta pääset katsomaan valmistuneiden nimet, jotka ovat antaneet julkaisuun luvan.

Vuonna 2018 OSAOsta valmistuneet löydät täältä »

Huhtikuu 2019

+

Haukiputaan yksikkö

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja:

Heikkala Henri, Järvelin Juhana, Remes Teemu, Ritokangas Joonas

Autoalan perustutkinto, autokorinkorjaaja:

Alaraappana Eetu, Huurre Severi, Palmu Veeti-Valtteri

Autoalan perustutkinto, automaalari:

Lehtola Jussi

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki:

Pesälä Janne, Poikela Lotta, Pyörälä Jenna, Sikala Linnea, Tervakangas Peppi, Tiiro Joonas

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari:

Alakorpi Pinja, Hirvonen Pia, Kekolahti Elina, Nukari Amanda, Partanen Venla, Tiiperi Elina

Rakennusalan perustutkinto, maarakennuskoneenkuljettaja:

Karsikas Eero, Lohi Aleksi, Ohtamaa Topias, Piri Jaakko

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja:

Holma Sakari, Klasila Johannes

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja:

Ahola Antti, Hauru Joni, Hyry Benjami, Kemppainen Simo, Korpela Julius, Lohi Rami, Nikkilä Juho, Partanen Samuli, Parviainen Roope, Petäjäniemi Henri, Pitkänen Jaani, Rissanen Elmeri, Räihä Veikka, Saarijärvi Joonas, Suopanki Niila

Verhoilu- ja sisustusalan perustutkinto, sisustaja:

Anttila Katja, Asikainen Ville, Kylli Tiia, Piispanen Milla, Tapio Ronja

Kaukovainion yksikkö, palvelut

Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja:

Kantola Milla, Määttä Noora

Elintarvikealan perustutkinto, leipuri-kondiittori:

Huru Lotta

Elintarvikealan perustutkinto, lihatuotteiden valmistaja:

Seluska Roosa, Sumén Johanna

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki:

Kiuttu Jaakko, Mäkelä Ella

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija:

Impiö Johanna, Luka Lelyan, Tahiri Meimi

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi:

Jaakonaho Liisa, Kanervo Jasmin, Ketola Tiitus, Lukka Paulus, Paldanius Julia, Pöyskö Sofiina, Vanharanta Olivia, Väisänen Maiju, Vänttilä Tiina-Maria

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi:

Ala-Koivula Juha, Lappalainen Heidi, Leskinen Kari, Niemitalo Esa, Pikkarainen Jussi, Suorsa Pertti, Välimäki Teemu

Lähiesimiestyön ammattitutkinto:

Hilli Hanna, Hiltunen Katri, Juopperi Harri

Myynnin ammattitutkinto:

Häyrynen Essi, Jokinen Jenni, Karppinen Iina, Komulainen Piia, Mustonen Ulla, Saukko Kati, Tornberg Jonna, Tyvelä Mervi, Ylikoski Henna

Sihteerin ammattitutkinto:

Ahola Saara, Hämäläinen Jenna, Keränen Krista, Marjakangas Jenna

Kaukovainion yksikkö, tekniikka

Kone- ja metallialan perustutkinto, koneenasentaja:

Heiska Miikka, Koivuluoma Johannes

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja:

Marttila Mikko

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja:

Karvonen Santeri, Portaankorva Kimmo, Salo Mira

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja:

Ishaya Shamoon, Kortesoja Elias, Shwe Ilbron, Tervonen Joni, Tuohimaa Miikka

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja:

Kurikkala Samuli

Talotekniikan perustutkinto, ilmanvaihtoasentaja:

Kreivi Tomi

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja:

Eronen Niklas, Jussila Jasper, Keskitalo Aleksi

Talotekniikan perustutkinto, ilmanvaihtoasentaja:

Kreivi Tomi

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, elektroniikka-asentaja:

Ishaya Daniel

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja:

Pekshuyev Alvar

Kempeleen-Limingan yksikkö

Kempeleen toimipiste

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki:

Latoranta Ville

Logistiikan perustutkinto, lentoasemahuoltaja:

Tuomaala Rauli

Logistiikan perustutkinto, varastonhoitaja:

Herranen Jari-Mikko, Launonen Mari

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja:

Apuli Axel, Hack Henri, Heikkinen Janne, Henriksson Matias, Kettukangas Teemu, Laava Miko, Lepistö Henrik-Mikael, Mattila Mikael, Maunula Rasmus, Metsometsä Joni, Muikkula Antton, Neitola Olavi, Portaankorva Satu, Toppila Marko, Turpeinen Alisa

Puutarhatalouden perustutkinto, puutarhuri:

Laurila Emilia, Myllymäki Mia

Limingan toimipiste

Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja:

Hytönen Jesse

Kontinkankaan yksikkö

Lääkealan perustutkinto, lääketeknikko:

Picardo Martinez Tamara

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja:

Alakorpi Mia, Hanhineva Emmi, Inget Annika, Jaakkola Katariina, Jussila Jemina, Kaisto Marjut, Kajava Eeva, Kari Noora, Kiviniitty Katja, Klasila Sara, Korkala Roosa, Koskela Joni, Kuitula Ella-Maria, Kulju Jere, Kulpakko Outi, Kurkela Nea, Lampinen-Määttä Helvi, Laurila Anniina, Lukka Janette, Lumijärvi Selja, Meriläinen Anni, Moilanen Linda, Mäkelä Ella, Nissilä Matleena, Nissinaho Suvi, Paaso Sakari, Pakanen Lauriina, Parviainen-Al-ogaidi Heidi, Penttilä Jenna, Petäjäjärvi Anssi, Puoskari Riikka, Päkkilä Päivi, Rajaniemi Jasper, Rantsi Kasperi, Ruuskanen Minna, Turunen Orvokki, Vakkuri Sofia, Valkonen Laura, Vuolukka Fanni, Väisänen Sanna, Vänskä Iida

Muhoksen yksikkö

Autoalan perustutkinto, pienkonekorjaaja:

Turtinen Julius

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja:

Kokko Hilla

Pudasjärven yksikkö

Hevostalouden perustutkinto, hevostenhoitaja:

Pennanen Milja

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja:

Moilanen Niko

Taivalkosken yksikkö

Kaivosalan perustutkinto, kaivosmies:

Vanhala Kari

Maaliskuu 2019

+

Haukiputaan yksikkö

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja:

Aalto Sakke, Aittola Jemina, Jokela Tuomas, Jääski Jami, Kadenius Samuel, Kummala Kalle, Rahola Mikko, Seppänen Johannes

Autoalan perustutkinto, automaalari:

Hiironen Juuso, Kreus Jan, Parkkila Minttu, Remes Meea

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki:

Raappana Anzhelika

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari:

Hamari Eila

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja:

Halonen Atte, Hirvasniemi Matias, Kurttila Juho, Kärkkäinen Veli-Kalle

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja:

Holmi Valtteri, Jurvakainen Juho, Rehu Miika

Verhoilu- ja sisustusalan perustutkinto, sisustaja:

Harju Teea, Kokkonen Maarit, Komulainen Annika, Kynkäänniemi Henna, Rajaniemi Beata

Kaukovainion yksikkö, palvelut

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki:

Hyväri Rosamaria, Putaala Jesse

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi:

Barck Anni, Eklund Pia, Fisher Dona, Hirvasniemi Arja, Katiska Elisa, Lehtikangas Laura, Myllyneva Anna-Maija, Nikkinen Veikka, Palokangas Jari, Passi Marjo, Saravesi Kalle, Savikko Heidi, Sirviö Sonja, Tornikoski Joni, Väliaho Sinikka, Ylimartimo Anette

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi:

Ikonen Jenni

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja:

Ahvenjärvi Suvi

Isännöinnin ammattitutkinto:

Heikkinen Vesa

Lähiesimiestyön ammattitutkinto:

Kokkonen Henna

Kaukovainion yksikkö, tekniikka

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto, kiinteistönhoitaja:

Kostekivi Riku

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja:

Tolonen Tuukka

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani:

Heikkilä Topi

Puualan perustutkinto, puuseppä:

Hiitola Petteri, Uusitalo Juho

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja:

Kämäräinen Hannes, Siu Nuoi, Sumiloff Markus

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja:

Vengasaho Joona

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja:

Keränen Jonna

Kempeleen-Limingan yksikkö

Kempeleen toimipiste

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki:

Lepistö Sofia, Nevalainen Santeri, Puurunen Jasper

Logistiikan perustutkinto, autonkuljettaja:

Pihlajamäki Tomi

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja:

Kuisma Tommi, Ylikopsa Jani

Puutarhatalouden perustutkinto, puutarhuri:

Eskola Liis, Kurkela Päivi, Pirttikoski Katja

Limingan toimipiste

Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja:

Hirvonen Santtu

Kontinkankaan yksikkö

Lääkealan perustutkinto, lääketeknikko:

Haji Ali Mariwan

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja:

Bask Piia, Granroth Satu, Hankonen Heini, Huotari Saku, Huttunen Johanna, Hyvärinen Laura, Hämeenniemi Juhana, Isopahkala Elisa, Junttila Pia, Juntunen Riina, Juvonen Laura, Kakko Kaisa, Kantola Tanja, Karhumaa Venla Katariina, Karjalainen Hanna, Karvonen Marja-Liisa, Karvonen Tuija, Keränen Mitri, Kitunen Tiina, Kiuru Hannele, Koskela Anni, Lilleberg Laura, Moilanen Jaana, Mustonen Katja, Mäenpää Venla, Mäki Tiia, Niemimäki Iida, Nikkinen Jasmiina, Ollakka Tiia, Paaso Iida-Kaisla, Paloniemi Iida, Pantsar Minna, Pellikka Maarit, Pihkakoski Vili, Piippo Leena, Puumalainen Niko, Rajavaara Heta, Ronkainen Piia, Räihä Henna-Sofia, Simonen Roosa, Sova Henna, Suorsa Sanna, Säkkinen Iida, Ursin Elina, Yli-Suvanto Aino

Välinehuoltoalan perustutkinto, välinehuoltaja:

Blom Ann-Helen, Saarni Jenni, Savilaakso Tiina

Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto:

Nykänen Maarit, Sirniö Satu

Muhoksen yksikkö

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja:

Långström Toni

Maatalousalan perustutkinto, eläintenhoitaja:

Tuomaala Jenna

Pudasjärven yksikkö

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja:

Väyrynen Henri

Helmikuu 2019

+

Haukiputaan yksikkö

Autoalan perustutkinto, varaosamyyjä:

Huusko Harri

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki:

Pesola Elina, Runtti Johanna

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija:

Turtinen Jenna

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja:

Hiltunen Juho

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto, sähköasentaja:

Kylmänen Ville, Vattula Henri

Tekstiili- ja vaatetusalan perustutkinto, vaatetusompelija:

Tuomela Iina

Verhoilu- ja sisustusalan perustutkinto, sisustaja:

Korva Enni, Räihä Janita, Özdemir Tanja

Kaukovainion yksikkö, palvelut

Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja:

Taipaleenmäki Tiia

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija:

Tervonen Jenna

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi:

Ahmad Mahmud Ako, Alaräihä Jenna, Anttila Roosa, Erkkilä Janne, Halonen Henriikka, Heikkinen Katja, Heikkinen Tea, Kreivi Emiliia, Lackman Milla, Laitinen Eveliina, Matikainen Jaakko, Poukkula Fanni, Räisänen Mirva, Sarajärvi Arttu, Turunen Toivo, Vänttilä Niklas

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja:

Partanen Mikaela

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi:

Mononen Janne

Isännöinnin ammattitutkinto:

Matero Hanna

Lähiesimiestyön ammattitutkinto:

Riihijärvi Petteri

Kaukovainion yksikkö, tekniikka

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani:

Valli Miika

Puualan perustutkinto, puuseppä:

Perttunen Lauri

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja:

Greus Tapio, Haaraniemi Samuli, Jämsä Sante, Kautto Eetu, Kazemi Danial, Kurtti Juho, Räihä Jonne, Siltala Saku, Utriainen Joonas, Vanhala Benjami

Talotekniikan perustutkinto, putkiasentaja:

Piipponen Eetu, Sorvisto Eetu, Tyni Topias

Kempeleen-Limingan yksikkö

Limingan toimipiste

Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja:

Rantanen Tuukka, Siermala Roni

Kontinkankaan yksikkö

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja:

Alkio Krista, Grönstrand Mari, Huotari Eeva, Ikonen Maria, Jussila Ada, Kahelin Anu, Karppinen Hanna, Keränen Jonna, Kinnunen Essi, Klasila Hilda, Korhonen Emmi, Korhonen Kia, Lapinkangas Sonja, Mattila Hanna, Niskanen Mira, Niskasaari Marjo, Orreveteläinen Emma-Sofia, Parkkila Saila, Pitkälä Tuuli, Pitkänen Saga, Vanhala Jenna, Väisänen Meeri

Välinehuoltoalan perustutkinto, välinehuoltaja:

Hentilä Reetta, Huhtelin Hanna-Leena, Jarkko Teresa, Pohjoisaho Maria, Pyykkö Kati

Kipsausalan ammattitutkinto:

Nygård Susanna

Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto:

Söderlund Mira

Muhoksen yksikkö

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja:

Heinonen Eetu

Pudasjärven yksikkö

Prosessiteollisuuden perustutkinto, prosessinhoitaja:

Siltala Markus

Tammikuu 2019

+

Haukiputaan yksikkö

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja:

Saukko Aleksi, Tamminen Tuomas

Autoalan perustutkinto, automaalari:

Haataja Sami, Husu Antti

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki:

Jutila Eija

Käsi- ja taideteollisuusalan perustutkinto, artesaani:

Iinatti Iida-Mari

Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari:

Heikkinen Tiia

Pintakäsittelyalan perustutkinto, lattianpäällystäjä:

Rajala Kalle

Rakennusalan perustutkinto, maarakennuskoneenkuljettaja:

Alakärppä Akseli, Hiltunen Jeremias, Mielityinen Kalle, Paananen Jan, Paaso Juhani, Partanen Miikka, Tuominen Vilho

Kaukovainion yksikkö, palvelut

Elintarvikealan perustutkinto, elintarvikkeiden valmistaja:

Veijola Eija

Liiketalouden perustutkinto, merkonomi:

Junttila Hannu, Myllykangas Krista, Pasanen Arttu, Ruuska Heidi, Sevander Miia, Tahkola Tiia, Tamola Riina, Tolonen Nea

Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi:

Pullola Joona

Lähiesimiestyön ammattitutkinto:

Järvenpää Jesse

Markkinointiviestinnän ammattitutkinto:

Ahonen Jenna, Karhu Marianne, Scarazzato Agnese, Tauriainen Heidi, Tervonen Taru

Kaukovainion yksikkö, tekniikka

Kone- ja metallialan perustutkinto, levyseppähitsaaja:

Raappana Joona

Rakennusalan perustutkinto, talonrakentaja:

Ahlgrén Risto, Honkanen Väinö, Kokkonen Julius, Lepistö Joonas, Ohtamaa Niklas, Pinoniemi Joel, Pinoniemi Johannes, Tikkanen Oskari


Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, hyvinvointiteknologia-asentaja:

Pesonen Kosti

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja:

Joensuu Miko, Ranua Jussa

Kempeleen-Limingan yksikkö

Kempeleen toimipiste

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki:

Luokkanen Marita, Tokola Annu, Viitala Niina

Logistiikan perustutkinto, linja-autonkuljettaja:

Lepistö Pasi, Piekkari Jari

Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja:

Elovuoma Pauli, Halonen Henri, Honkala Sami, Jaara Jaakko, Kanervo Miia, Oikarinen Teemu, Timlin Kristian

Kuljetusalan ammattitutkinto:

Jakola Matti

Limingan toimipiste

Turvallisuusalan perustutkinto, turvallisuusvalvoja:

Lumijärvi Melina, Remes Pauli

Kontinkankaan yksikkö

Lääkealan perustutkinto, lääketeknikko:

Everilä Johanna

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja:

Alasuutari Liisa, Ervasti Elli-Noora, Heikkala Henrika, Hyväri Tilma, Häkkilä Reetta, Jaakkola Venla, Karttunen Riina, Koski Kaisa, Kurtti Marianne, Laajoki Jenni-Maria, Lukka Katariina, Malinen Petra, Marttila-Tornio Hilla, Mehtälä Anna, Määttä Sofia, Noponen Teemu, Ollakka Petra, Pajala Jasmin, Pantsar Eerika, Saleh Shinyar, Sarajärvi Rosalia, Schroderus Janika, Tornberg Josefiina, Tuohimaa Laura, Törmälä Jaana, Vanninen Jari, Väisänen Janina

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, perustason ensihoitaja:

Koivula Olli

Kipsausalan ammattitutkinto:

Hallanoro Minna-Kaisa, Koskenkorva Tiia, Käkelä Jukka, Rinta-Valkama Jaakko

Muhoksen yksikkö

Autoalan perustutkinto, ajoneuvoasentaja:

Jafari Javid, Raatikainen Toni

Autoalan perustutkinto, pienkonekorjaaja:

Pietilä Aki

Pudasjärven yksikkö

Matkailualan perustutkinto, matkailupalvelujen tuottaja:

Tarujärvi Jukka-Pekka

Taivalkosken yksikkö

Kaivosalan perustutkinto, kaivosmies:

Kumpumäki Ville, Turpeinen Harri