Laskutusosoite

Operaattori: CGI Suomi Oy
Välittäjän tunnus: 003703575029
Verkkolaskuosoite: 003709924453

Y-tunnus: 0992445-3

”Hyvällä asenteella pääsee pitkälle”

Startti puuteollisuuteen -koulutus tarjoaa nopean väylän työelämään

Elementti näyttää Voice Intuitiven kuuntelunapin ja translate-valikon

OSAOn uusi Startti puuteollisuuteen -koulutus tarjoaa joustavan väylän puuteollisuusalan töihin. Alan työvoiman tarve luo mahdollisuuksia nopeaan työllistymiseen: pudasjärveläinen Kontiotuote Oy tarvitsee tulevaisuudessa kymmeniä uusia työntekijöitä.

OSAOn puuteollisuuden osaajien kouluttaminen nopeutuu, kun yhdessä alan yritysten kanssa suunniteltu Startti puuteollisuuteen -koulutus on nähnyt päivänvalon. Pudasjärven yksikössä järjestettävään koulutukseen on jatkuva haku.

Puuteollisuudessa on pulaa osaavista työntekijöistä. Pudasjärven yksikönjohtaja Keijo Kaukko sanoo, että lyhyemmän koulutuksen tarve on tullut nimenomaan yrityksiltä: kasvavaan työvoiman tarpeeseen ei ehditä vastata kolmen vuoden koulutuksella.

”Koulutuksen käytyään voi päästä nopeasti töihin ja tarvittaessa täydentää vaikka koko tutkinnon. Ajatuksena on, että saataisiin nykyaikaiset tiedot ja taidot opiskelijoille esimerkiksi työturvallisuusasioissa”, Kaukko tiivistää.

Mies seisoo ulkona kyltin edessä, jossa lukee 'Kontio Pääkonttori'. Hänellä on päällään tumma puku ja silmälasit, ja hän katsoo kameraan.
Pudasjärven yksikönjohtaja Keijo Kaukko sanoo, että lyhyemmän koulutuksen tarve on tullut nimenomaan yrityksiltä: kasvavaan työvoiman tarpeeseen ei ehditä vastata kolmen vuoden koulutuksella.

Koulutuksen suunnittelussa on kuultu esimerkiksi Pudasjärvellä sijaitsevan Kontion hirsitalotehtaan tarpeita, jotta osaajien saaminen yritykseen olisi mahdollisimman helppoa. Kontion tehdaspäällikkö Harri Hiltula kertoo, että alalla yleisesti on näkyvissä maltillisia piristymisen merkkejä.

Nyt Kontion tehtaalla työskentelee noin sata henkilöä, ja päälinjat ovat kahdessa vuorossa. Hiltulan mukaan Kontio tavoittelee kuitenkin merkittävää kasvua.

”Kun siirrytään kolmivuorotyöhön, se poikii kymmeniä vakituisia työpaikkoja kaikille tuotannon osa-alueille.”

Nopea polku työelämään

Startti puuteollisuuteen -koulutuksessa opiskellaan työturvallisuusasioita sekä sahateollisuuden ja sahatavaran jatkojalostamisen perusteita.

”Koulutus perustuu tutkinnon osaan Puuteollisuuden prosessien käynnissäpito: miten koneita käytetään, miten koneille nostellaan tavaraa ja miten kaikki tehdään ennen kaikkea turvallisesti. Se sisältää myös ensiapu- työturvallisuus- ja tulityöosaamisen”, kertoo Keijo Kaukko.

Kaukko korostaa koulutuksen joustavuutta. Jos yritykseen hakee joku, jolle ei juuri nyt ole työtä tarjolla, tämän voi ohjata hakeutumaan Startti puuteollisuuteen -koulutukseen hankkimaan lisää taitoja – ja sitä kautta oppimaan työpaikalle ja lopulta töihin. Koulutus voidaan räätälöidä jopa opiskelijan tulevan työtehtävän mukaan.

”Tärkein tavoite on, että opiskelija työllistyy. Yrityksiin pääsee näyttämään omia tietoja ja taitoja, ja omien kykyjen mukaan voi edetä nopeastikin erinäköisiin työtehtäviin.” 

Mies keltaisessa takissa seisoo ulkona, taustalla näkyy Kontio-yrityksen kyltti.
Toivomme, että yhteistyömme palvelisi molempia osapuolia sekä yhteiskuntaa – toisi hyvinvointia ympärille”, sanoo Kontion tehdaspäällikkö Harri Hiltula.

Ripeitä polkuja koulutuksesta töihin toivotaan Kontiollakin.

”Tietenkin toivomme, että Kontio olisi niin haluttu työpaikka, että opiskelijat haluaisivat OSAOon opiskelemaan alaa ja sitten osaajina työllistyisivät meille. Toivomme, että yhteistyömme palvelisi molempia osapuolia sekä yhteiskuntaa – toisi hyvinvointia ympärille”, muotoilee Harri Hiltula.

Näkemystä OSAOlle, osaajia yritykselle

OSAO ja Kontiotuote Oy ovat Pudasjärvellä naapureita ja tehneet tiiviisti monenlaista yhteistyötä vuosien ajan. Se mahdollistaa jatkuvan reagoinnin yrityksen muuttuviin tarpeisiin ja opetuksen kehittämiseen. Eniten arjen työtä tekevät opettajat, Keijo Kaukko sanoo.

Fyysinen läheisyys on etu niin yritykselle, oppilaitokselle kuin opiskelijallekin.

”Päivittäinen yhteistyö toimii. Töissä olevien opiskelijoiden lähiopetukset ja muut pystytään tuomaan hyvin yhteen. Nopeissakin tilanteissa voidaan olla yhteydessä opettajien ja oppilaiden kanssa helposti”, Kontion Harri Hiltula miettii.

Kontiolle oppilaitosyhteistyö on voimavara. Yhteistyön ansiosta opiskelijat pääsevät helposti saamaan tuntumaa työelämään, Kontio taas voi palkata jo tutut osaajat riskittömästi.

”OSAOn opiskelijoista on helppo napata työntekijät, jotka ovat jo oppineet työtavat ja koneiden käytön”, Hiltula painottaa.

Työntekijä keltaisessa kypärässä ja kuulokkeissa seisoo metallisen teollisuuslaitteen vieressä sisätilassa.
Abdelrahman Jjadin osaaminen on syventynyt Kontiolla.

Kontiolla oppia on saanut esimerkiksi opiskelija Abdelrahman Jjad, jolla oli jo ennen opintoja pitkä kokemus puusepäntöistä, laivan rakentamisesta ja puutalojen sisä- ja ulkoremontoinnista. Kontiolla hirsirakentamisesta kiinnostuneen Abdelrahmanin osaaminen on syventynyt.

”Työelämässä oppimassa Kontiolla olen tutustunut tukinlajitteluun, tukin vannesahaan ja sahatavaran lajitteluun eri vaiheissa”, hän kertaa.

”Näen itseni työskentelemässä puualalla tulevina vuosina. Kontio olisi hyvä työpaikka!”

Tulevaisuuden näkymät ovat lupaavat

Puuteollisuusala on monipuolinen. Pelkästään Kontiolla on valtava kirjo erilaisia työtehtäviä paketoinnista koneenkäyttöön. Uraa voi rakentaa pitkällekin, ja Kontiolla kannustetaan kouluttautumaan ja arvostetaan monipuolisia työntekijöitä. Fyysiseksi mielletty työ ei sitä tänä päivänä ole, joten ala sopii melkein kenelle vain.

”Meillä kaikki apuvälineet ja muut laitteet ovat niin hyviä, ettei työ ole fyysisesti kuormittava. Tärkeintä on reipas mieli ja motivaatio – niillä pärjää alalla hyvin pitkälle”, Hiltula tiivistää.

Puuteollisuuden tulevaisuudennäkymät ovat nousussa. Alalta on lupa odottaa toimeentuloa, osaamisen kehittämisen mahdollisuuksia ja työn vakautta.

”Niitä kasvavia puita ei voida viedä muualle, joten puuteollisuuden jatkojalostus pysyy varmasti Suomessa”, Keijo Kaukko linjaa.

Myös rakentamisessa on varovaisen lupaavia merkkejä elpymisessä. Uudenlaisia työnkuvia alalle tuovat konenäkö ja erilaiset tekoälysovellukset, miettii Kontion Harri Hiltula.

Mies, jolla on keltainen suojakypärä ja kirkkaan keltainen työtakki. Hänellä on myös kuulosuojaimet kypärän päällä. Taustalla näkyy epätarkka ulkoympäristö, teollisuusalue.
Puuteollisuuden tulevaisuudennäkymät ovat nousussa ja myös rakentamisessa on varovaisen lupaavia merkkejä elpymisessä.

”Jos ajatellaan koko ketjua suunnittelusta tuotantoon, tulevaisuudessa erilaiset tekoälysovellukset tulevat varmasti lisääntymään koko teollisuuden alalla, mutta myös meillä hirsiteollisuudessa. Uskon, että teknologiassa on mahdollista ottaa melkoinen kehitysloikka.”

Uusien osaajien taitojen kasvattamiseen OSAO on aina valmiina.