Opoille ja huoltajille

Avoimet ovet OSAOssa

OSAOn yksiköt järjestävät avoimien ovien tapahtumia, joiden aikana on mahdollista tutustua yksikön koulutustarjontaan ja tiloihin.

Syksyn 2020 avoimet ovet järjestetään koronatilanteen vuoksi erityisjärjestelyin ja ainakin osittain virtuaalisesti.

 

Lue lisää ja katso aikataulut Avoimet ovet -sivulta

Tutustumismahdollisuudet OSAOlle

OSAOn koulutusaloihin on mahdollista käydä tutustumassa lyhyillä tutustumiskäynneillä. Tutustumiskäynnin aikana on mahdollista esimerkiksi seurata oppituntia ja keskustella alan opiskelijoiden, opettajan tai opinto-ohjaajan kanssa. Tutustumiskäynneistä voit sopia olemalla yhteydessä OSAO Ovi-hakijapalveluihin tai suoraan alan opinto-ohjaajiin.

Lue lisää koulutuskokeilut ja tutustumisjaksot -sivulta

Messut ja tapahtumat

OSAO Ovi -hakijapalvelut sekä OSAOn eri koulutusyksiköt osallistuvat erilaisiin tapahtumiin ja messuille. Esimerkkinä TyöElämään-tapahtuma tammikuussa ja Paikka haltuun-tapahtuma syyskuussa. Olemme mukana myös peruskoulujen ysiluokkalaisten vanhempainilloissa ja jatko-opintotapahtumissa. Seuraa ilmoitteluamme OSAOn sosiaalisessa mediassa ja verkkosivuillamme.

Hakeutumisen infotilaisuudet

OSAO Ovi -hakijapalvelut järjestää kaikille avoimia koulutusinfoja sekä muista hakeutumisen infotilaisuuksia.

Katso tilaisuuksien ajankohdat ja tarkemmat tiedot Hakeutumisen infotilaisuudet -sivulta.

Siitty Hakeutumisen infotilaisuudet - sivulle

Taitaja2021 Oulu –tapahtuma 18.-20.5.2021

 

Taitaja2021 -tapahtuma Oulussa

Taitaja-suurtapahtuma saapuu Ouluun 18.-20.5.2021 ja kokoaa maan säkenöivimmät ammattitaitajat kisaamaan Suomen mestaruuksista. Kutsumme kaikki 8.-luokkalaiset vierailemaan Taitajassa. Vapaa pääsy!

Miellyttävän vierailukokemuksen takaamiseksi aikataulutamme 8-luokkalaisten kisavierailut.  Lukiolaiset ja muut peruskoulujen luokat voivat vierailla oman aikataulunsa mukaan. Tapahtumassa valaistaan myös tulevaisuuden työelämää eri ammattinäytöksissä ja ajankohtaisissa seminaareissa.

Tulemme mielellämme kertomaan Taitajasta

Tavoitteenamme on kohdata 8.-luokkalaiset ensi talven ja kevään aikana, ja tuoda mahdollisimman moneen yläkouluun tietoa tapahtumasta, Urapoluista, Taitaja-pelistä sekä ammatillisen koulutuksen mahdollisuuksista.

Lisätietoa kumppanuuskoordinaattori Irene Lankila, irene.lankila@osao.fi, 050 517 6410

Lue lisää Taitaja2021 -sivustolta

VirtuaaliVartti

VirtuaaliVartti on opinto-ohjauksen palvelu, jonka kautta OSAOn opinto-ohjaaja kertoo vuorovaikutteisin videolähetyksen kautta opiskelusta ammatillisessa oppilaitoksessa, koulutusaloista ja hakeutumisesta OSAOlle. VirtuaaliVartin voi tilata vaikkapa opotunneille, vanhempainiltoihin tai erilaisiin valmennustilaisuuksiin, joissa käsitellään ammatilliseen koulutukseen hakeutumista.

VirtuaaliVartti-lähetyksen vastaanottamiseen tarvitaan tietokone, iso näyttö/dataprojektori, äänentoisto, mikrofoni ja videokamera.

VirtuaaliVartti pidetään esimerkiksi Teamsilla.

Valkoisella pohjalla sinisellä piirretty kannettava tietokone, jonka oikealla puolella lukee kaunokirjoituksella "Virtuaali Vartti"

Tilaa VirtuaaliVartti opotunnille

Yhteyshenkilöt OSAOssa

Haukiputaan yksikkö: Anja Jussila, p. 050 590 9678, anja.jussila@osao.fi

Pudasjärven yksikkö: Anna Kuosmanen, p. 050 598 8068, anna.kuosmanen@osao.fi

Kaukovainion yksikkö, palvelut: Niina Miettinen, p. 040 141 5317, niina.miettinen@osao.fi

Kaukovainion yksikkö, tekniikka: Juha Janhunen, p. 044 703 7756, juha.janhunen@osao.fi

Muhoksen yksikkö: Timo Mikkonen, p. 050 562 9120, timo.mikkonen@osao.fi

Kempeleen-Limingan yksikkö, Limingan toimipiste: Heikki Piilonen, p. 050 598 8094, heikki.piilonen@osao.fi
Liity Heikin Adobe Connect kokoushuoneeseen >

Kempeleen-Limingan yksikkö, Kempeleen toimipiste: Katja Leppäkangas, p. 050 379 2966, katja.leppakangas@osao.fi

Kontinkankaan yksikkö: Eija Roininen, p. 050 394 7281, eija.roininen@osao.fi

Materiaalia ohjauksen tueksi

OSAO yhteishaku 2021 diaesitys 2.11.2020 17,53 MB
OSAO yhteishaku 2021 lyhyt diaesitys 2.11.2020 1,99 MB
Ajankohtaista amiksessa_Hakeutuminen_opot 2.12.2019 1,63 MB
Ajankohtaista amiksessa_Uraohjaus_Teea Oja 2.12.2019 971,48 KB
Ajankohtaista amiksessa_Erityinen tuki_Riina Karvonen 2.12.2019 2,38 MB
Ajankohtaista amiksessa_Metalpower_Sami Siurua 4.12.2019 623,62 KB
Big white arrow on a grey background pointing to the right

OSAO Ovi-hakijapalvelut palvelee opoja ja huoltajia

OSAO Ovi palvelee ammatilliseen koulutukseen liittyvissä asioissa myös opinto-ohjaajia ja muita ohjaavia tahoja sekä hakijoiden huoltajia.

Ota yhteyttä