
OSAOssa lukuvuosimaksut kolmansien maiden kansalaisille
Lukuvuosimaksut astuvat voimaan 1.8.2026 alkaen
Elementti näyttää Voice Intuitiven kuuntelunapin ja translate-valikon
Eduskunnan hyväksymän lain mukaisesti OSAOssa otetaan toisen asteen koulutukseen käyttöön lukuvuosimaksut kolmansien maiden kansalaisille.
Lukuvuosimaksut koskevat niitä ammatillisen koulutuksen ja lukioiden opiskelijoita, jotka aloittavat opintonsa 1.8.2026 tai sen jälkeen. Lukuvuosimaksun periminen ei ole koulutuksen järjestäjälle vapaaehtoista vaan säädetty lainsäädännössä.
Lukuvuosimaksu koskee koulutusta kaikilla kielillä.
Lukuvuosimaksuvelvolliset
Lukuvuosimaksuvelvollisia ovat kolmansien maiden kansalaiset, eli henkilöt, jotka eivät ole EU-jäsenvaltion eivätkä Islannin, Liechtensteinin, Norjan tai Sveitsin kansalaisia. Myös opiskelijoiden oleskeluluvan peruste vaikuttaa velvollisuuteen. Opiskelijan kotikunnalla ei ole merkitystä maksun määrään.
Poikkeukset lukuvuosimaksuvelvollisuudesta:
- Pysyvän tai jatkuvan oleskeluluvan haltijat (tietyin rajoituksin)
- Kolmansien maiden kansalaiset, joilla on Euroopan unionin sininen kortti tai EU-oleskelulupa
- Vaihto-opiskelijat, joiden oleskelulupa on enintään vuoden mittainen
- Henkilöt, joilla on oleskelulupa tilapäisen suojelun perusteella (esimerkiksi Ukrainasta)
- Kansainvälistä suojelua saaneet
- Oppivelvolliset opiskelijat
- Henkilöt, jotka osallistuvat tilauskoulutukseen.
Lukuvuosimaksun määrä
Opiskelijan lukuvuosimaksu määräytyy opintojen aloituskohtana voimassa olevan OSAOn lukuvuosimaksupäätöksen perusteella ja se on voimassa koko opintojen ajan.
Määritetyt maksut ovat ammatillisen koulutuksen perus- , ammatti- ja erikoisammattitutkinnoissa tutkinnosta riippuen 7 500 – 29 200 euroa / opiskelija / lukuvuosi.
- Lukuvuosimaksun suorittaminen on edellytys opetukseen osallistumiselle.
- Lukuvuosimaksuvelvollisella opiskelijalla ei ole oikeutta päivittäiseen maksuttomaan ruokailuun perustutkintokoulutuksessa, opintososiaalisiin etuuksiin oppisopimuskoulutuksessa taikka oikeutta maksuttomaan asuntolapaikkaan.
- Lukuvuosimaksuvelvollinen opiskelija ei ole oikeutettu maksuttomiin oppimateriaaleihin tai tarvikkeisiin.
- Lukuvuosimaksuvelvollinen opiskelija on oikeutettu opiskeluhuollon palveluihin, oppimisen tukeen ja erityiseen tukeen.
Kaikkiin hintoihin voidaan lisätä ensimmäisenä lukuvuonna maahantuloon liittyvä terveystarkastus.
Lukuvuosimaksujen perimiseen liittyvät käytännöt
Lukuvuosimaksu peritään, kun opiskelupaikka on myönnetty. OSAO saa tiedot opiskelijoiden oleskelulupaperusteista Maahanmuuttoviraston (Migri) kautta. Lukuvuosimaksun suorittaminen on edellytys opetukseen osallistumiselle.
Lukuvuosimaksujen perimiseen liittyvät käytännöt sekä toimintaperiaatteet määritetään OSAOssa Opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) ja Migrin ohjeistusten mukaisesti kevään 2026 aikana. Määriteltäviä käytäntöjä ja toimintaperiaatteita sovelletaan muun muassa maksettujen lukuvuosimaksujen hyvityksiin sekä lukuvuosimaksujen palauttamiseen esimerkiksi opintojen keskeytyessä tai opiskelijan erotessa.




