Erityinen tuki

Jos tarvitset tukea esimerkiksi oppimisvaikeuksien vuoksi, sinulle voidaan suunnitella tarvitsemasi tukitoimet ja ne kirjataan HOKSiin eli henkilökohtaiseen osaamisen kehittämisuunnitelmaan. Lisäksi tuesta tehdään erillinen erityisen tuen päätös.

Laadit suunnitelman tukitoimista yhdessä ryhmäohjaajan ja erityisopettajan sekä tarvittaessa opinto-ohjaajan ja kuraattorin kanssa. Jos olet alle 18-vuotias, myös huoltajasi on mukana erityisen tuen päätöstä tehtäessä.

Suunnitelmassa sovitaan tarvitsemasi tukitoimet, jotta opiskelusi onnistuu ja etenee. HOKS kirjataan Wilmaan ja arvioit sen toteutumista ja päivität sitä säännöllisesti omaopettajasi tai erityisopettajasi kanssa.

Joissakin OSAOn yksiköissä toimii ohjaajia, jotka auttavat sinua yksilöllisesti ja pienryhmissä mm. tehtävien teossa ja säännöllisessä opiskelussa. Katso yksikkökohtaiset erityisen tuen henkilöt alla olevasta valikosta.

Tee Ruori – ohjaustarpeen kartoitus

Katso Ruori – ohjaustarpeen kartoituksen vastausohjeet

Erityisen tuen henkilöt

Kaikki osaamisalat, yhteiset opinnot

Kaikki osaamisalat, tekstiili- ja muotiala

Autoala

Sähköala

Rakennus- pinta- ja sisustusala

Maarakennusala

Koko yksikön laaja-alainen erityisopettaja

  • Risto Haapsamo
    risto.haapsamo@osao.fi, 050 537 5053

 

Kone- ja tuotantotekniikka

  • Erityisopetusvastaava Anna-Mari Saarela
    anna-mari.saarela@osao.fi, p. 040 6618 123

 

Rakennus-, puu-, media- ja taideteollisuusalat

  • Erityisopetusvastaava Petri Jurvelin
    petri.jurvelin@osao.fi, p. 050 3174 602

 

Sähkö-, automaatio-, prosessi- ja laboratorioalat

  • Erityisopetusvastaava Birgitta Pousi
    birgitta.pousi@osao.fi, 050 317 4757

 

Puhtaus- ja kiinteistöpalveluala sekä talotekniikka

 

Tieto- ja viestintätekniikka

  • Erityisopetusvastaava Erkki Ollanketo
    erkki.ollanketo@osao.fi, 050 537 5058

 

Opiskeluvalmiuksia tukevat opinnot (OPVA-opetus), erityisopetus

  • Mari Mökkönen
    mari.mokkonen@osao.fi, p. 040 486 9927

 

 

Elintarvikeala

  • Erityisopettaja Päivi Helakorpi,
    paivi.helakorpi@osao.fi, p. 050 317 4559

Liiketoiminta

  • Erityisopettaja Minna Rämet,
    minna.ramet@osao.fi, p. 040 191 6833
  • Erityisopettaja Mari Päivärinta,
    mari.paivarinta@osao.fi, p. 040 584 1341

Ravintola – ja catering-ala

Tarjoilijat
  • Erityisopettaja Pirkko Partanen,
    pirkko.partanen@osao.fi, p. 050 317 4689
Kokit
  • Erityisopettaja Tiina Taskila,
    tiina.taskila@osao.fi, p. 050 381 0622 (virkavapaalla 31.7.2022 saakka)
  • Sijaisena Tiia Vääräniemi, tiia.vaaraniemi@osao.fi, p. 040 358 6797

Matkailu

  • Erityisopettaja Marjut Välikangas,
    marjut.valikangas@osao.fi, p. 050 567 3829

Yhteiset opinnot

Yhteiset opinnot ja puutarha-ala

  • Erityisopetusvastaava Annukka Juntunen
    annukka.juntunen@osao.fi, p. 050 530 6660

Turvallisuusala

  • Erityisopettaja Maria Kumpuvaara
    maria.kumpuvaara@osao.fi, p. 050 562 8750

Logistiikka-ala

  • Erityisopettaja Jarmo Iivari
    jarmo.iivari@osao.fi, p. 050 536 7875
  • Erityisopettaja Heikki Suutarinen
    heikki.suutarinen@osao.fi, p. 050 361 4161

Ravintola- ja cateringala

  • Erityisopetusvastaava Tarja Jaatinen
    tarja.jaatinen@osao.fi, p 050 599 0397

TUVA-koulutus

  • Tiina Kovalainen (1.8.2022 alkaen)
    tiina.kovalainen@osao.fi

Sosiaali-, terveys- ja liikunta-ala, yhteiset opinnot

  • Erityisopetusvastaava Heli Hurskainen
    heli.hurskainen@osao.fi, p. 050 317 4574

 

Hius-ja kauneusala

  • Erityisopettaja Heli Pekuri,
    heli.pekuri@osao.fi, p. 050 317 4739

 

VALMA-koulutus

  • Erityisopettaja Juha Puotiniemi, p. 050 317 4760

 

Kaikki osaamisalat

  • Erityisopetusvastaava Pirjo Hiltunen
    pirjo.hiltunen@osao.fi, p. 050 321 2320

 

 

Kaikki osaamisalat

  • Erityisopetusvastaava Anita Nyman
    anita.nyman@osao.fi, p. 040 512 1304

Kaikki osaamisalat

  • Erityisopetusvastaava Leila Kyngäs-Teeriniemi
    leila.kyngas-teeriniemi@osao.fi, p. 050 313 4761