Erityinen tuki

Jos tarvitset tukea esimerkiksi oppimisvaikeuksien vuoksi, sinulle voidaan suunnitella tarvitsemasi tukitoimet ja ne kirjataan HOKSiin eli henkilökohtaiseen osaamisen kehittämisuunnitelmaan. Lisäksi tuesta tehdään erillinen erityisen tuen päätös.

Laadit suunnitelman tukitoimista yhdessä ryhmäohjaajan ja erityisopettajan sekä tarvittaessa opinto-ohjaajan ja kuraattorin kanssa. Jos olet alle 18-vuotias, myös huoltajasi on mukana erityisen tuen päätöstä tehtäessä.

Suunnitelmassa sovitaan tarvitsemasi tukitoimet, jotta opiskelusi onnistuu ja etenee. HOKS kirjataan Wilmaan ja arvioit sen toteutumista ja päivität sitä säännöllisesti ryhmänohjaajasi tai erityisopettajasi kanssa.

Joissakin OSAOn yksiköissä toimii ohjaajia, jotka auttavat sinua yksilöllisesti ja pienryhmissä mm. tehtävien teossa ja säännöllisessä opiskelussa. Katso yksikkökohtaiset erityisen tuen henkilöt alla olevasta valikosta.

 

Tee Ruori – ohjaustarpeen kartoitus

Erityisen tuen henkilöt

Kaikki osaamisalat

Erityisopetusvastaava
Pirjo Hiltunen
pirjo.hiltunen@osao.fi
050 321 2320

 

 

Yhteiset opinnot, puutarha-ala, turvallisuusala

Erityisopetusvastaava
Annukka Juntunen
annukka.juntunen@osao.fi
050 530 6660

 

Turvallisuusala

Erityisopettaja
Panu Toivonen
panu.toivonen@osao.fi
050 549 8999

 

Logistiikka-ala

Erityisopettaja
Jarmo Iivari
jarmo.iivari@osao.fi
050 536 7875

 

Ravintola- ja cateringalan

Erityisopettaja
Tiina Sotikov
tiina.sotikov@osao.fi
050 593 4556

Kaikki osaamisalat, yhteiset opinnot

Yksilöllinen opettaja
Irene Mäkelä
irene.makela@osao.fi
050 594 1702

Kaikki osaamisalat, tekstiili- ja muotiala

Erityisopetusvastaava
Ritva Marttila-Vesalainen
ritva.marttila-vesalainen@osao.fi
050 535 9890

Autoala

Erityisopetusvastaava
Hannu Pasanen
hannu.pasanen@osao.fi
050 596 8644

 

Sähköala

Erityisopetusvastaava
Heikki Määttä
heikki.maatta@osao.fi
050 317 4708

Rakennus- pinta- ja sisustusala

Erityisopetusvastaava
Pekka Södö
pekka.sodo@osao.fi
040 486 6343

Maarakennusala

Erityisopetusvastaava
Satu Malo
satu.malo@osao.fi
044 703 7835

 

 

 

Koko yksikön laaja-alainen erityisopettaja

Risto Haapsamo
risto.haapsamo@osao.fi
050 537 5053

 

Kone- ja tuotantotekniikka

Erityisopetusvastaava
Anna-Mari Saarela
anna-mari.saarela@osao.fi
p. 040 6618 123

 

Rakennus- ja puualat

Erityisopetusvastaava
Anna Ontero
anna.ontero@osao.fi
050 317 4946

 

Sähkö-, prosessi-, laboratorio sekä jalometalliala

Erityisopetusvastaava
Birgitta Pousi
birgitta.pousi@osao.fi
050 317 4757

 

Puhtaus- ja kiinteistöpalveluala sekä talotekniikka

Erityisopetusvastaava
Asko Lieto
asko.lieto@osao.fi
050 591 2772

 

Media-ala sekä tieto- ja viestintätekniikka

Erkki Ollankedon sijainen vuoden 2019 loppuun
Hanna Nauska-Vaara
hanna.nauska-vaara@osao.fi
050 317 4804

Erityisopetusvastaava
Erkki Ollanketo
erkki.ollanketo@osao.fi
050 537 5058

 

 

 

Elintarvikeala

Erityisopetusvastaava
Päivi Helakorpi
paivi.helakorpi@osao.fi
050 317 4559

 

Datanomit

Erityisopettaja
Jani Niskala
jani.niskala@osao.fi
044 573 7680

 

Liiketoiminta

Erityisopettaja
Minna Rämet
minna.ramet@osao.fi
040 191 6833

 

Ravintola – ja catering-ala

Erityisopetusvastaava
Tuula Loukkola
tuula.loukkola@osao.fi
050 317 4688

 

Yhteiset opinnot

Erityisopettaja
Eeva-Liisa Heikkilä
eeva-liisa.heikkila@osao.fi
050 345 2766

Sosiaali-, terveys- ja liikunta-ala, yhteiset opinnot

Erityisopetusvastaava
Heli Hurskainen
heli.hurskainen@osao.fi
050 317 4574

 

Hius-ja kauneusala

Erityisopettaja
Heli Pekuri
050 317 4739

 

VALMA-koulutus

Erityisopettaja
Juha Puotiniemi
050 317 4760

 

Kaikki osaamisalat

Erityisopetusvastaava
Anita Nyman
anita.nyman@osao.fi
040 512 1304

Kaikki osaamisalat

Erityisopetusvastaava
Liisa Turvanen
liisa.turvanen@osao.fi
040 542 4494