Erityinen tuki

Meillä et jää yksin. Jos tarvitset säännöllistä ja pitkäaikaista tukea oppimiseen ja opiskelun etenemiseen, suunnitellaan sinulle yhdessä tarvitsemasi tukitoimet. Keskustele tukitarpeistasi omaopettajasi tai erityisopettajan kanssa.

Erityinen tuki

Sinulla on oikeus erityiseen tukeen ammatillisissa perustutkinnoissa, ammattitutkinnoissa, erikoisammattitutkinnoissa ja valmentavassa koulutuksessa (TUVA), jos tarvitset pitkäaikaista tai säännöllistä erityistä oppimisen ja opiskelun tukea. Saat erityistä tukea opintoihisi oman alasi opettajilta, ohjaajilta sekä erityisopettajalta.

Erityisen tuen suunnittelu

Laadit suunnitelman yksilöllisistä tukitoimista yhdessä omaopettajan ja erityisopettajan sekä tarvittaessa opinto-ohjaajan ja esimerkiksi kuraattorin kanssa. Jos olet alle 18-vuotias, myös huoltajasi on mukana erityisen tuen suunnittelussa. Erityisen tuen suunnitelmassa otamme huomioon sinun vahvuutesi, tavoitteesi ja tuen tarpeesi. Arvioimme tuen toimivuutta säännöllisesti.

Erityinen tuki käytännössä

Erityinen tuki voi tarkoittaa esimerkiksi:

  • osa-aikaista erityisopettajan tukea
  • osa-aikaista pienryhmäopetusta
  • yksilöllisiä aikatauluja ja materiaaleja sekä monipuolisia opetusmenetelmiä
  • ohjaajan tukea
  • työvaltaista opiskelua
  • tukea työpaikalla tapahtuvaan oppimiseen
  • yksilöllistä opinto- ja uraohjausta.

Erityisen tuen yhteyshenkilöt

Perusopetuksen siirtotiedot lähetetään yksikön yhteyshenkilölle.

Erityisopetusvastaava Ritva Marttila-Vesalainen, OSAO Haukiputaan yksikkö, Asemakyläntie 5, 90840 Haukipudas
ritva.marttila-vesalainen@osao.fi, p. 050 535 9890

 

Kaikki osaamisalat, yhteiset opinnot

 

Kaikki osaamisalat, tekstiili- ja muotiala

Autoala

Sähköala

Rakennus-, pinta- ja sisustusala

Maarakennusala

Perusopetuksen siirtotiedot lähetetään yksikön yhteyshenkilölle.

Erityisopetusvastaava Anna-Mari Saarela,
OSAO Kaukovainion yksikkö, tekniikka,
Kotkantie 2A, 90250 Oulu
anna-mari.saarela@osao.fi, p. 040 6618 123

 

Koko yksikön laaja-alainen erityisopettaja

  • Risto Haapsamo
    risto.haapsamo@osao.fi, 050 537 5053

 

Kone- ja tuotantotekniikka

  • Erityisopetusvastaava Anna-Mari Saarela
    anna-mari.saarela@osao.fi, p. 040 6618 123

 

Rakennus-, puu-, media- ja taideteollisuusalat

  • Erityisopetusvastaava Petri Jurvelin
    petri.jurvelin@osao.fi, p. 050 3174 602

 

Sähkö-, automaatio-, prosessi- ja laboratorioalat

  • Erityisopetusvastaava Birgitta Pousi
    birgitta.pousi@osao.fi, 050 317 4757

 

Puhtaus- ja kiinteistöpalveluala sekä talotekniikka

 

Tieto- ja viestintätekniikka

  • Erityisopetusvastaava Erkki Ollanketo
    erkki.ollanketo@osao.fi, 050 537 5058

 

Opiskeluvalmiuksia tukevat opinnot (OPVA-opetus), erityisopetus

  • Mari Mökkönen
    mari.mokkonen@osao.fi, p. 040 486 9927

 

 

Perusopetuksen siirtotiedot lähetetään yksilön yhteyshenkilölle.

Erityisopettaja Minna Rämet
OSAO Kaukovainio Palvelut
Kotkantie 2 c, 90250 Oulu
minna.ramet@osao.fi, puh. 040 191 6833

 

Elintarvikeala

  • Erityisopettaja Päivi Helakorpi,
    paivi.helakorpi@osao.fi, p. 050 317 4559

Liiketoiminta

  • Erityisopettaja Minna Rämet,
    minna.ramet@osao.fi, p. 040 191 6833
  • Erityisopettaja Mari Päivärinta,
    mari.paivarinta@osao.fi, p. 040 584 1341

Ravintola – ja catering-ala

Tarjoilijat
  • Erityisopettaja Pirkko Partanen,
    pirkko.partanen@osao.fi, p. 050 317 4689
Kokit

Matkailu

  • Erityisopettaja Marjut Välikangas,
    marjut.valikangas@osao.fi, p. 050 567 3829

Yhteiset opinnot

Perusopetuksen siirtotiedot lähetetään yksikön yhteyshenkilölle.

Erityisopetusvastaava Annukka Juntunen,
OSAO, Kempeleen-Limingan yksikkö
Niittyrannantie 5, 90440 Kempele
annukka.juntunen@osao.fi,  p. 050 530 6660

Yhteiset opinnot ja puutarha-ala

  • Erityisopetusvastaava Annukka Juntunen
    annukka.juntunen@osao.fi, p. 050 530 6660

Turvallisuusala

  • Erityisopettaja Maria Kumpuvaara
    maria.kumpuvaara@osao.fi, p. 050 562 8750

Logistiikka-ala

  • Erityisopettaja Jarmo Iivari
    jarmo.iivari@osao.fi, p. 050 536 7875
  • Erityisopettaja Heikki Suutarinen
    heikki.suutarinen@osao.fi, p. 050 361 4161

Ravintola- ja cateringala

  • Erityisopetusvastaava Tarja Jaatinen
    tarja.jaatinen@osao.fi, p 050 599 0397

TUVA-koulutus

  • Tiina Kovalainen
    tiina.kovalainen@osao.fi

Perusopetuksen siirtotiedot lähetetään yksikön yhteyshenkilölle.

Erityisopetusvastaava Heli Hurskainen,
OSAO, Kontinkankaan yksikkö
Kiviharjuntie 6, 90220 Oulu
heli.hurskainen@osao.fi, p. 050 317 4574

 

Sosiaali-, terveys- ja liikunta-ala, yhteiset opinnot

  • Erityisopetusvastaava Heli Hurskainen
    heli.hurskainen@osao.fi, p. 050 317 4574

 

Hius-ja kauneusala

  • Erityisopettaja Heli Pekuri,
    heli.pekuri@osao.fi, p. 050 317 4739

 

TUVA-koulutus

  • Erityisopettaja Elina Ylimäki,
    elina.ylimaki@osao.fi, p. 0504750741

 

Perusopetuksen siirtotiedot lähetään yksikön yhteyshenkilölle.

Erityisopetusvastaava Pirjo Hiltunen,
OSAO, Muhoksen yksikkö, Kirkkotie1, 91500 Muhos
pirjo.hiltunen@osao.fi, p. 050 321 2320

Autoala

  • Erityisopetusvastaava Harri Viholainen (virkavapaalla)
    harri.viholainen@osao.fi, 050 576 0910

Maatalousala

  • Erityisopetusvastaava Pirjo Hiltunen
    pirjo.hiltunen@osao.fi, p. 050 321 2320

Metsäala

  • Erityisopetusvastaava Anna Ontero
    anna.ontero@osao.fi, p. 050 317 4946

Ravintola- ja cateringala

  • Erityisopetusvastaava Satu Baas
    satu.baas@osao.fi, p. 040 352 9157

Yhteiset tutkinnon osat, kaikki osaamisalat

  • Erityisopetusvastaava Pirjo Hiltunen
    pirjo.hiltunen@osao.fi, p. 050 321 2320
  • Erityisopetusvastaava Anna Ontero
    anna.ontero@osao.fi, p. 050 317 4946

 

Perusopetuksen siirtotiedot lähetään yksikön yhteyshenkilölle.

Opinto-ohjaaja Anna Kuosmanen,
OSAO, Pudasjärven yksikkö,
Varsitie1, 93100 Pudasjärvi
anna.kuosmanen@osao.fi , p. 050 5988 068

 

Kaikki osaamisalat

Perusopetuksen siirtotiedot lähetään yksikön yhteyshenkilölle.

Erityisopetusvastaava Leila Kyngäs-Teeriniemi
OSAO, Taivalkosken yksikkö
Jokijärventie 2, 93400 Taivalkoski
leila.kyngas-teeriniemi@osao.fi, p. 050 3134 761