Psykologi- ja kuraattoripalvelut

Opiskeluhuollon kuraattori ja psykologi tukevat opiskelijoiden kasvua ja kehitystä, oppimista sekä hyvinvointia yhdessä oppilaitoksen henkilökunnan kanssa. Kuraattorin ja psykologin työn painopiste on koko oppilaitosyhteisön hyvinvoinnin edistämisessä. Kuraattori ja psykologi osallistuvat opiskeluhuollon suunnitteluun ja koordinointiin toimimalla yksiköiden opiskeluhyvinvointiryhmissä sekä OSAOn opiskeluhuoltoryhmässä.

Kuraattori ja psykologi ovat tarvittaessa myös yksittäisen opiskelijan tukena. Kuraattori ja psykologi auttavat oppimiseen, jaksamiseen sekä asumiseen ja talousasioihin liittyvissä kysymyksissä. Tuen antaminen perustuu aina opiskelijan ja tarpeen niin edellyttäessä hänen huoltajansa suostumukseen. Yksittäisen opiskelijan kanssa tehtävään työhön sisältyy tyypillisesti moniammatillinen yhteistyö oppilaitoksen henkilökunnan sekä muun verkoston kanssa. Oppilaitoksen henkilökunta voi aina konsultoida kuraattoria ja psykologia opiskelijan ja opetusryhmän tilanteesta. Kuraattori ja psykologi tapaavat tarvittaessa kahden kesken opiskelijaa ja/tai hänen läheisiä.

Opiskelijat, heidän läheisensä ja sekä opetushenkilöstö voivat olla yhteydessä psykologiin ja kuraattoriin puhelimitse tai Wilma-viestien välityksellä..

Palvelut ovat saatavilla kasvotusten sekä puhelimen ja muiden tietoturvallisten sähköisten kanavien kautta (Microsoft Teams) riippuen opiskelijan toiveista. Huolehdithan, että et saavu kasvokkain tapahtuvalle tapaamiselle, jos sinulla on vähänkään flunssan oireita.

Ota yhteyttä ja varaa aika

Haukiputaan yksikkö

Kirsi Marttila
p. 040 632 6149, kirsi.marttila@pohde.fi

Kaukovainion yksikkö, palvelut

Kirsi Puukka
p. 040 168 1765, kirsi.puukka@pohde.fi

Kaukovainion yksikkö, tekniikka

Carlos Sirkiä
p. 050 598 8909, carlos.sirkia@pohde.fi

Kempeleen-Limingan yksikkö / Kempeleen toimipiste

Hanna Poikela
p. 040 624 9567, hanna.poikela@pohde.fi

  • Ajanvaraus soittamalla tai tekstiviestillä.
  • Tapaaminen sovitaan ajanvarauksen yhteydessä joko Pirilätaloon tai Niittyrantaan.

Kempeleen-Limingan yksikkö / Limingan toimipiste

Teemu Kallio
p. 040 3527 383, teemu.kallio@pohde.fi

Kontinkankaan yksikkö

Kersti Lantto
p. 040 199 6297, kersti.lantto@pohde.fi

Muhoksen yksikkö

Julia Heikkilä
p. 044 4970210

Pudasjärven yksikkö

Psykologin ajanvaraus
Terveyskeskuspsykologi Kirsi Harila
p. 050 440 6470

Haukiputaan yksikkö

Hanna Laurila
p. 040 632 6471, hanna.laurila@pohde.fi

Kaukovainion yksikkö, palvelut

Tanja Tuorila
p. 040 662 3067, tanja.tuorila@pohde.fi 

  • liiketoiminta 1. ja 2.vuoden opiskelijat

Saila Suuniittu
p. 040 531 5547, saila.suuniittu@pohde.fi 

  • ravintola- ja catering, matkailu, elintarvike
  • tuva-opiskelijat
  • liiketoiminta: kv-opiskelijat, 3.vuoden opiskelijat

Kaukovainion yksikkö, tekniikka

Liisa Nybacka
p. 040 635 0328, liisa.nybacka@pohde.fi

  • Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto

Kempeleen-Limingan yksikkö / Kempeleen toimipiste

Noora Hyry
p. 040 547 2965, noora.hyry@pohde.fi

  • Ajanvaraus soittamalla, tekstiviestillä tai Wilma-viestillä.
  • Vastaanotto ajanvarauksella ma – to OSAO Niittyrannan huoneessa B1151.

Kempeleen-Limingan yksikkö / Limingan toimipiste

Sara Hevosmaa
p. 040 516 3873, sara.hevosmaa@pohde.fi

  • Kuraattorin tavoitat soittamalla, teksti- tai WhatsApp-viestillä.
  • Voit sopia tapaamisen myös oppilaitoksen tiloihin.

Kontinkankaan yksikkö

Ritva Meriläinen
p. 050 576 2779, ritva.merilainen@pohde.fi

  • sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Liisa Nybacka
p. 040 635 0328, liisa.nybacka@pohde.fi

  • Tuva
  • hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto
  • lääkealan perustutkinto
  • välinehuoltoalan perustutkinto
  • lähiavustajakoulutus

Muhoksen yksikkö

Jessica Auranen
p. 044 4970 486

Pudasjärven yksikkö

Suvi Kipinä
p. 050 574 4383, suvi.kipina@pohde.fi

  • Kuraattori paikalla Pudasjärven yksikössä pääsääntöisesti keskiviikkoisin klo 9-15.
  • Kuraattorin työtila on Varsitie 7:ssä.
  • Muina aikoina tavoitat kuraattorin parhaiten Wilman kautta tai puhelimitse.

Taivalkosken yksikkö

Minna Märsynaho-Tyni
p. 040 623 4853, minna.marsynaho-tyni@osao.fi
  • Kuraattori on tavoitettavissa arkisin klo 8-16 puhelimella ja Wilman kautta.
  • Paras tapa on jättää viesti, jolloin kuraattori on yhteydessä.
  • Kuraattorin tavoittaa myös sähköpostilla.